Sıkça Sorulan Sorular

İşitme kaybı, her zaman kişiye özgüdür. Her insanın ihtiyaçları farklıdır ve bu nedenle herkes için mükemmel olan tek bir işitme cihazı yoktur, birçok işitme cihazı çeşidi mevcuttur. Sizin için en iyi işitme cihazları, işitme kaybınızı kişisel ihtiyaçlarınıza göre telafi ederek sözel iletişim kurma yeteneğinizi artırmalıdır ve bunu mümkün olan en iyi seviyede yapmalı, sesleri rahat ve doğal hissettirmelidir.

İşitme cihazı seçiminde odyoloğunuz işitme kaybınızın ilerlerme seyrini göz önünde bulundurarak işitme kaybınız arttığında cihazın kazancını da artırabileceği şekilde cihaz uygulaması yapacaktır. Fakat bazı özel durumlarda işitme kaybınız beklemediğimiz şekilde hızlı ilerleme gösterebilir. Bu durumda cihazınızın kazancı artık işitme kaybınız için yeterli değilse, cihazınız çalışır durumda olsa dahi cihaz değişimine gidilmesi gerekebilir.

İki taraflı işitme kaybına sahipseniz, iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmanız önerilir. Her iki kulağa giren işitsel uyaran bilgileri birleşerek santral merkezi işitme sistemimize iletilmesi nedeniyle iki taraftan işitme önemlidir. İki işitme cihazı ile çeşitli dinleme koşullarında sesleri daha iyi duyarsınız ve işitsel yön tayini becerinizi yeniden kazanırsınız. Günümüzde çift taraflı işitme kaybı olan çoğu insan bu nedenle iki işitme cihazı kullanmaktadır. İki işitme cihazı kullanan kişiler, yalnızca bir işitme cihazı kullananlara göre işitme cihazlarını daha fazla kullanır, çok daha iyi işitme ve daha fazla kullanıcı memnuniyeti sağlanır. Ancak unilateral yani tek taraflı bir işitme kaybınız varsa genellikle yalnızca etkilenen kulakta

ilk kez cihaz kullanacaksanız önemli olan hangi markayı kullanacağınızdan çok, hangi özellik seviyesinde bir cihazı kullanacağınızdır. Fakat bazen özel gereksinimleriniz olabilir. Bu durumda bu ihtiyacınızı karşılayacak özelliğin bulunduğu markaya yönelebiliriz. İşitme cihazı seçimi kişiye özeldir ve her kullanıcının ihtiyacına göre cihaz seçimi yapılmalıdır. Size uygun cihazı seçerken günlük yaşantınızı, cihazdan beklentilerinizi odyoloğunuzla detaylı olarak paylaşmalı ve uygun cihazları denemelisiniz.

 WHATSAPP  Tıkla Ara